Różnica między dentystą, a stomatologiem
licówki cieszyn
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą.
Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego.
Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.
Cytat z Wikipedii, hasło: Zęby_człowieka Budowa anatomicznaedytuj
W przypadku chorób przyzębia w wyniku recesji dziąseł odsłania się korzeń anatomiczny, a więc korzeń kliniczny może być bardzo skrócony.
Próg kanału korzeniowego (limen canalis radicis dentis) jest to wystająca w obrębie kanału korzeniowego, blisko komory, część zębiny (np. na środkowym górnym siekaczu wystaje na ścianie dystalnej i mezalnej).
Może stanowić przeszkodę przy zgłębnikowaniu i oczyszczaniu kanału.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Wiele gabinetów stomatologicznych wykonuje zabieg leczenia kanałowego.
Pierwszą rzeczą, którą warto widzieć jest to, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której taka forma leczenia jest konieczna.
Powodem, dla którego wykonuje się leczenie kanałowe jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba.
Polega ono właśnie na usunięciu z kanałów oraz komory zęba chorej części miazgi. Jest to zabieg dość pracochłonny, w zależności ile kanałów trzeba wyczyścić, wykonywany pod znieczuleniem. Często w trakcie takiego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, w celu ustalenia, czy dany kanał został dobrze wyczyszczony. Efektem takiego leczenia jest ząb, który może pozostać w jamie ustnej i nie sprawia bólu.
.