Kolonoskopia ? badanie jelita grubego (okrężnicy). Dzieli się ona zależnie od zaawansowania badania na Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ? badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych. Artroskopia ? wziernikowanie stawu, np.kolanowego. Kolposkopia ? wziernikowanie pochwy i szyjki macicy.
Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej, guzów jajnika czy endometriozy. Cystoskopia ? wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn).Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza.
Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, nowotworów złośliwych, kamicy nerkowej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia
Dobrej jakości endoskopy na pewno nie będą sprawiały lekarzom żadnych problemów.
Mimo tego endoskopia rozwijała się i zaczęto wprowadzać nie będące już sztywnymi rurami, a posiadające pewną giętkość (dzięki przegubom).Pierwszy prawdziwie giętki endoskop wprowadzili w roku 1932 Rudolf Schindler (1888-1968) i Georg Wolf (1873-1938).W roku 1940 Bruce Kenamore wyprodukował endoskopowe kleszcze biopsyjne do pobierania materiału do badań histopatologicznych.Opisane endoskopy opierały się na systemie soczewek i źródle światła w końcówce aparatu.Ograniczało to w znacznym stopniu giętkość aparatu i zakres możliwych badań.W maju 1957 Basil Hirschowitz na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Gastroskopowego w Colorado Springs przedstawił endoskop zbudowany z włókien światłowodowych z tzw.zimnym źródłem światła czyli silną żarówką położoną poza aparatem, której światło przewodzone było do obiektu badanego także poprzez światłowody.Otworzyła się nowa era endoskopii.Następnym krokiem było wprowadzenie w latach 90.XX w.
videoendoskopów, gdzie rezygnuje się ze światłowodów na rzecz miniaturowej kamery CCD, umieszczanej na wprowadzanym do pacjenta końcu endoskopu.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia.